in , , ,

В рф жорстокість влади придушує активність громадян проти війни

Російська газета “КореспондентЬ” подає інформацію, що Судовий департамент при Верховному суді підбив перші підсумки застосування нових статей КК та КпАП
За дискредитацію армії росіяни винні державі вже 85,7 млн ​​руб., Випливає з даних офіційної судової статистики за перші шість місяців цього року. А ось мітингова активність громадян, за тими ж даними, йде на спад: кількість штрафів за несанкціоновані виступи суттєво менша, ніж за минулі аналогічні періоди. Традиційно стабільне та стійке зростання демонструють справи про екстремізм та виправдання тероризму. У статистиці фігурує лише одна кримінальна справа щодо фейків проти армії, доведена до вироку, але експерти нагадують, що ця стаття з’явилася нещодавно, і прогнозують зростання кількості таких справ.
За перші три місяці з моменту появи в Кодексі адміністративних правопорушень санкції за дискредитацію армії (ст. 20.3.3 КоАП) російські суди оштрафували за цією статтею 2504 особи, а сумарний обсяг штрафів склав 85,7 млн ​​руб., Випливає з даних судової статистики, опублікованих Судовим департаментом при Верховному суді (ВС). Жодного вироку за аналогічною кримінальною статтею (ст. 280.3) за той же час не зафіксовано, але це і зрозуміло: норма, що набула чинності з березня цього року, передбачає адміністративну преюдицію, тобто кримінальне покарання настає, тільки якщо винуватець протягом року до цього вже було покарано дискредитацію армії в адміністративному порядку.

Статистика також повідомляє про один-єдиний вирок за фейки про армію (ст. 207.3 КК).

У червні цього року Міщанський районний суд Москви засудив за цією статтею муніципального депутата Красносільського округу Олексія Горінова до семи років у колонії загального режиму. Водночас, за даними «ОВД-інфо» (внесено до реєстру іноагентів), фігурантами за цією статтею проходять уже 87 осіб.

Дані за перше півріччя поки що мало що говорять про практику застосування санкцій за ці правопорушення, вважає старший партнер проекту «Мережеві свободи» Станіслав Селезньов. У перспективі слід очікувати на зростання кількості таких справ, попереджає він. Опубліковані в інтернеті висловлювання, які можуть бути кваліфіковані як дискредитація армії, правозастосовник вважає правопорушенням, що триває, тобто притягти за нього до відповідальності, на думку поліцейських, можна в будь-який час, роз’яснює експерт. А за адміністративним покаранням вже може йти кримінальне звинувачення. Ну а стаття про фейки про армію, на відміну від так і не заробила статті про звичайні фейки, не передбачає необхідності доводити наявність причинно-наслідкового зв’язку між конкретним повідомленням та наслідками від нього, що також спрощує її застосування. Експерт зазначає, що це вже можна спостерігати на практиці: справ порушуються десятки. Натомість, звертає увагу пан Селезньов, різкий спад спостерігається у справах реабілітації нацизму (ст. 354.1 КК).

Найбільш масово застосовуваною поки що залишається 280-та стаття КК (публічні заклики до насильницької зміни конституційного ладу).

Вона навіть демонструє стійке зростання: за першу половину цього року за нею ухвалили 161 вирок, що майже на чверть більше, ніж роком раніше, і вдвічі більше, ніж у першому півріччі 2020 року. Зростає і кількість вироків за виправдання тероризму: з 89 за перше півріччя минулого року до 126 цього.

Помітно зросла кількість притягнутих до адміністративної відповідальності за демонстрацію забороненої символіки (ст. 20.3 КоАП). За півроку суди розглянули 2690 протоколів у таких справах, 2399 осіб оштрафували та 258 відправили під адміністративний арешт. У першому півріччі минулого року справ було 2190 (1653 оштрафували, 50 призначили арешт). Пан Селезньов пояснює таку динаміку розширенням списку заборонених організацій: разом із ним зростає і перелік забороненої символіки.

А ось вулична протестна активність, якщо вірити статистиці, йде на спад: у першому півріччі суди розглянули лише 16 151 справу про участь чи організацію незаконних мітингів та оштрафували 14 180 осіб на 171 млн руб., ще 1465 було відправлено під арешт і 361 – на обов’язкові роботи.

У першому півріччі минулого року таких справ було більше майже на чверть – 19 560: тоді суди оштрафували 13 096 осіб на 167,2 млн рублів, ще 1682 відправили під арешт, а 682 – на обов’язкові роботи.

Мін’юст роз’яснив слідчим та суддям, у чому відмінність думок та тверджень про спецоперацію
Юристи «ОВД-інфо» вважають, що адміністративне переслідування протестувальників не знижується, а скоріше «перерозподіляється», зокрема на користь нової статті КоАП про дискредитацію армії. Її почали використовувати там, де раніше б застосували «мітингові» санкції, пояснюють експерти.

“Кількість справ за цією статтею зростає, ми нарахували вже понад 4 тис. адміністративних справ “про дискредитацію”, спираючись на сайти міських судів”, – пояснив один із співрозмовників “Ъ” в юридичному департаменті “ОВД-інфо”.

Політолог Костянтин Калачов каже, що зниження мітингової активності природне на тлі масового від’їзду лідерів протесту та загального посилення законодавства: зараз щодесятеро подумає, чи варто виходити на вулицю і вставати в пікет.

Рейтинг публікації

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Loading…

0

Новини від Forbes

Війна 2022. День 235й. 16 жовтня. Літопис