in

Вкладники не зможуть отримати свій депозит готівкою

ВСУ встав на бік банків, назвавши виплатою депозиту перерахування коштів на платіжну карту, навіть за умови, що людина не змогла з неї зняти готівку.

Українські вкладники не зможуть гарантовано розраховувати на виплату всієї суми депозиту, якщо після закінчення терміну банківського договору внесок перераховується на платіжну карту, а не видається готівкою через касу. Це випливає з постанови Верховного Суду у справі №6-1958цс16. Це суперечка вкладника з Дельта Банком, в якому людина з посиланням на Закон «Про захист прав споживачів» зажадав повернути йому два своїх депозити з відсотками, а також 5% пені за кожний день прострочення. Мова про період, коли в горе-банк ще не була введена тимчасова адміністрація, але він вже всіма правдами й неправдами відмовляв людям у фактичній виплаті депозитів. У кінці терміну дії договору Дельта Банк перераховував всю суму депозиту на поточний рахунок, але видати гроші в касі відмовлялася.

«Людей відправляли в банкомати, а там до цього моменту вже були введені ліміти: за добу спочатку видавали до 1 тисячі гривень, а потім і того менше. Тобто на папері повернення депозиту відбувалася, але фактично вкладник не зміг повернути всю суму. Й ходив щодня до банкомату за крихтами. Якби ВСУ докопався до суті справи й відштовхнувся від того, що людина не отримував свої кошти на руки, він би видав постанову на користь вкладника. Тоді б потерпілий мав право не на 200 тисяч гривень. від Фонду гарантування вкладів, а на весь вклад із пенею — адже виплата депозиту повинна була відбутися ще до введення тимчасової адміністрації. Однак Верховний Суд вирішив стати на бік банкірів-маніпуляторів, які займаються обдурюванням людей: залишають кошти у себе на рахунках, і лише на папері малюють видачу вкладу», — пояснив ситуацію старший партнер адвокатської компанії «Кравець і партнери» Ростислав Кравець.

Виплата депозитів на картковий рахунок — не винахід Дельта Банку, а дуже поширена практика в українській банківській системі. Зазвичай банкіри видають пластик безкоштовно, і людині розписують всі його переваги в фарбах: карта є платіжною і нею можна розраховувати в торговельній мережі та знімати кошти в банкоматах. І в нормальних умовах так все і працює. Проблеми виникають після того, як у банку виникає дефіцит ліквідності. Фінустанова починає вводити обмеження на зняття готівки в банкоматах, нерідко видаючи людям зовсім символічні суми — 1–2 тисячі гривень. Таким чином у вкладників з великими сумами можуть піти місяці на зняття своїх коштів. Зазвичай вони не встигнуть спустошити картковий рахунок до введення тимчасової адміністрації, а вже після її появи людина може розраховувати лише на горезвісні 200 тисяч гривень.

Вищезазначений же висновок ВСУ свідчить, що судитися з банком згодом немає жодного сенсу. Суд вважає перерахування грошей з депозитного на поточний рахунок виплатою вкладу. Йому абсолютно байдуже, що людина не отримала на руки гроші, при тому ще до офіційного віднесення банку до категорії неплатоспроможних.

«Людям у такій ситуації можна дати лише одну пораду — не відкривати депозити в банках, де договори передбачають виплату вкладу згодом на поточний рахунок. Вона повинна здійснюватися виключно в касі готівкою. На цьому потрібно наполягати навіть якщо довіряєте банку. У нашій країні з будь-яким із них може статися, що завгодно, а суд на бік людини згодом не стане. Так що потрібно спочатку думати про свої інтереси», — резюмував Р. Кравець.

Джерело: NewsOboz

Рейтинг публікації

Written by admin

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Loading…

0

Сюзерен і васали

«Наганяї Генпрокурора», або Відкрите поле беззаконня