in ,

РСЗВ HIMARS з перших днів на фронті додали ефективності нової тактики ЗСУ.

РСЗВ HIMARS з перших днів на фронті додали ефективності нової тактики ЗСУ.
Перші РСЗВ HIMARS прибули до України 23 червня. Минуло менше двох тижнів, відколи до України були доставлені перші реактивні системи залпового вогню HIMARS, але ці американські РСЗВ вже допомогли українським захисникам здійснити серію ефективних атак і навіть стали опорою нової тактики ЗСУ. Давно очікувані на фронті HIMARS виправдали головні надії українських військових. Що таке HIMARS і чому Україна домагалася постачання подібних РСЗВ HIMARS (від англ. High Mobility Artillery Rocket System) – американська реактивна система залпового вогню, що базується на колісному шасі. Це сучасна система РСЗВ: її розробляли з середини 90-х, а в армії США HIMARS почали працювати з 2005 року. У бойових діях такі системи було вперше застосовано влітку 2007 року в Іраку. Україна довгий час добивалася від західних партнерів поставок РСЗВ, щоб хоча б частково компенсувати значну перевагу російської армії в артилерії та завдавати ударів у тил ворога, порушуючи його логістику та вражаючи запаси боєприпасів. З посиланням на італійського військового експерта Томаса Тейнера, HIMARS мають цілу низку переваг перед російськими РСЗВ, такими як Ураган і Смерч. Головна причина – американські системи на десятиліття випереджають радянські системи з погляду технологій. Наприклад, Ураган та Смерч використовують оптичні приціли. Солдати, що керують системами, повинні вручну готувати РСЗВ до стрільби – на це в середньому йде близько 10-12 хвилин. Застаріла схема прицілювання також означає, що страждає точність Ураганів та Смерчів. «Коли Смерч випускає свої 12 ракет, ймовірне кругове відхилення становить 170 метрів. Це означає, що лише половина ракет падають у радіусі 170 метрів від фактичної мети… решта йде ще далі», — пояснював Тейнер. Кругове ймовірне відхилення американських HIMARS становить лише 5 метрів, оскільки вони використовують ракети з GPS-наведенням. Ще один важливий аспект – перезаряджання. На те, щоб змінити заряди в Ураган, росіянам потрібно близько 20 хвилин; перезаряджання 12 ракет у Смерчі займає приблизно 40 хвилин. Тобто росіянам потрібно близько години, щоб розгорнути систему, зарядити її, прицілитися та випустити снаряди. Перезаряджання HIMARS займає до 10 хвилин – за рахунок того, що військовим не потрібно вручну завантажувати кожну ракету в систему – вона використовує завантажені ракетні блоки. Поки система наводиться, веде стрілянину і змінює дислокацію, вантажівка відправляється за додатковими блоками, що дозволяє набагато швидше та ефективніше використовувати РСЗВ. Американські системи також відрізняються більшою мобільністю, можуть швидко відпрацювати за метою та вмить змінити дислокацію.
Основні технічні характеристики РСЗВ HIMARS:
Маса – 11 000 кг
Швидкість – 85 км/год
Запас ходу 480 км
Основне озброєння – 6 ракет РСЗВ типу MLRS або 1 тактична ракета типу ATACMS
Довжина – 7 м, ширина – 2,4 м, висота – 3,2 м
Екіпаж – 3 особи (оператор, водій та командир розрахунку)
Калібр – 227 мм Швидкострільність на хвилину – можна робити 1, 2, 3 постріли або запускати відразу всі 6 ракет
Прицільна дальність – від 2 до 300 км (хоча Україні не надаються снаряди для максимального радіусу поразки).
1 червня 2022 року президент США Джо Байден уперше підтвердив, що новий пакет американської військової допомоги Україні включає РСЗВ HIMARS та снаряди до них. Тоді йшлося про надання ЗСУ чотирьох систем, а термін навчання українських екіпажів оцінювався у кілька тижнів.
Ще 23 червня міністр оборони Олексій Резніков повідомив, що перші системи HIMARS вже доставлені в Україну. «Літо буде спекотним для російських окупантів. І останнім для деяких із них», — написав він тоді у Twitter. У той же день США оголосили, що до середини липня в Україну буде поставлено ще чотири РСЗВ HIMARS. А в новому пакеті допомоги на суму 820 млн. доларів, про який Пентагон оголосив 1 липня, є і додаткові боєприпаси для цих РСЗВ. Тим часом із фронту почало надходити дедалі більше відомостей та відеосвідчень про те, як HIMARS допомагають ЗСУ виконувати найважливіші завдання на головних ділянках фронту. 24 червня Сухопутні війська ЗСУ у власному відео наочно продемонстрували, в чому полягає головна відмінність HIMARS від радянських Градів та Ураганів.

Рейтинг публікації

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Loading…

0

Генеральний прокурор Ірина Венедиктова звітує.

Безоплатна правова допомога в умовах війни