in , , , , , ,

Світовий банк уточнив економічні перспективи України та всього регіону на три роки у зв’язку з війною росії.

Світовий банк уточнив перспективи Росії, України та всього регіону на три роки
Економіка країн Європи та Центральної Азії цього року скоротиться на 0,2% після падіння ВВП Росії, України Білорусії та Молдови, випливає з регіонального прогнозу Світового банку. Оцінку по Росії було покращено порівняно з червневим прогнозом — тепер спад очікується на рівні 4,5%, але рецесія буде затяжнішою: наступного року на тлі обмежень на постачання енергоресурсів та дії санкцій спад може становити 3,6%.

ВВП країн Європи та Центральної Азії цього року скоротиться на 0,2% внаслідок конфлікту в Україні, наступного року приріст становитиме лише 0,3%, йдеться в оновленому регіональному прогнозі Світового банку. У 2021 році зростання склало 6,6%, без урахування Росії та України приріст цього року може становити 4,1% (зі скороченням ВВП зіткнуться ще тільки дві країни — Білорусія та Молдова, найвище зростання — на 8,8%. очікується у Грузії). У квартальному вимірі у другому кварталі регіональний ВВП, за оцінкою СБ, скоротився на 6% до першого. У разі ескалації спад може виявитися ще більш вираженим, попереджають у банку.

Глобальна інфляція тим часом до липня досягла 9,3% у річному вираженні — найвищого рівня з 2008 року, в регіоні показник прискорився до 14,5% (у тому числі базова інфляція — до 15,6%). Ключовим ризиком для Європи залишається подальше зростання цін на енергію (див. графік). За оцінкою МВФ, зупинка постачання газу з Росії призведе до зниження ВВП на 1–2 відсоткові пункти наступного року, за розрахунками ОЕСР — на 1,25 п. п. при зростанні інфляції на 1,5 п. п. Прогноз також передбачає зростання процентних ставок ФРС США та ЄЦБ до рівня 4,6% та 2,7% до березня наступного року.
Прогноз по Росії на 2022 рік був покращений – спад оцінюється в 4,5% (на 4,4 п. п. краще за червневу оцінку), на наступний рік оцінка, навпаки, погіршена на 1,6 процентного пункту, до мінус 3,6 %. 2024 року очікується повернення економіки РФ до зростання на рівні 1,6%. Зазначимо, що консенсус-прогноз Focus Economics на основі опитування міжнародних аналітиків щодо РФ у вівторок також переглянуто – він передбачає спад ВВП цього року на 5,9%, наступного – на 3,3% (було – падіння на 7% та 3 % відповідно).

За оцінкою СБ, цьогорічному скороченню спаду сприяла фіскальна підтримка у розмірі 3% ВВП, проте висока невизначеність стримує інвестиції, а падіння реальних зарплат — споживання.

Наступного року спад буде пов’язаний з повним набуттям чинності європейських ембарго на постачання російської нафти та нафтопродуктів, а стимули до зростання стануть ще слабшими. Вплив санкцій призведе до скорочення промвиробництва на 3%, у разі успішної переорієнтації Європи на постачання газу з інших країн експортний виторг РФ скоротиться, а суттєва частина газової інфраструктури буде де-факто заморожена, прогнозують у СБ. Це скоротить і можливості щодо балансування бюджету — цього року падіння нафтогазових доходів супроводжувалося зростанням надходжень від експорту енергоресурсів. У довгостроковій перспективі ключовими факторами зниження потенційного зростання стануть проблеми з трансфером технологій та міграція, вважають у банку.

В Україні можливий спад ВВП цього року оцінено у 35% (ця оцінка була також покращена на 10,1 п. п.) з подальшим зростанням на 3,3% та 4,1% у 2023–2024 роках. Приблизно третина населення країни зіткнулася з необхідністю переїзду, тоді як на відновлення інфраструктури потрібно щонайменше $349 млрд — ця оцінка в 1,5 разу перевищує розмір ВВП країни за 2021 рік. Руйнування від конфлікту оцінюються в $141 млрд, причому понад 40% втрат припадає на житлові будинки. Рівень бідності цього року, виходячи з планки $6,85 на людину на день, може зрости з 5,5% у 2021 році до 25% у цьому.

За публікаціями у ЗМІ.

Рейтинг публікації

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Loading…

0

ФОП на загальній системі оподаткування має право вільно користуватися коштами для власних потреб з поточного рахунку, який відкрито для здійснення підприємницької діяльності, за умови сплати всіх податків, зборів та інших платежів, передбачених чинним законодавством

Спецмоніторинг погашення заборгованості із заробітної плати